Tanzanian superstar Diamond Platnumz has moved to address claims that he has rekindled his love affair with model Wema Sepetu. This after a video emerged online as the former lovers reunited at a party organised by Diamond’s record label WCB last weekend.

The clip shows Diamond Platnumz hugging the model on stage before engaging in small talk, with online users speculating that Diamond whispered sweet-nothings in the renowned actress’ ears.

The clip has been the subject of malicious rumors on social media and the blogosphere, something that appears to have irked Diamond.

The hitmaker took to Instagram to say he invited Wema to his event because there was no rivalry or a secret affair between them.

“Wengi Hupenda kuona watu wakiwa wana Vita ama uhasimu usio na kichwa wala miguu… Eti utamsikia mtu anasema “Dogo Mi shabiki yako Mkubwa na nakukubali sana ila kitendo cha kumualika Wema Umeniuzi”

(Many people like it when people fight; they enjoy engaging in fights which are baseless. You’d hear someone say: ‘Diamond, I am your biggest fan, and I really appreciate the work you do. I was, however, appalled when you invited Wema to your function’.)

He went on: “kwaio we unataka mie niendelee kuwa na vita ama niwe na vita na Wema ili iweje? yani mie nikiwa na vita na Wema we unafaidika nini? na itanisaidia ama kusaidia nini kwenye Sanaa yetu? Huwezi kuwa shabiki yangu halaf unafurahia mie kuendelea kuwa na vita na mtu, tena vita ambayo imeshaisha…

(You’d want me to continue differing with Wema, but the big question is: what will we be fighting over? When Wema and I are warring, how does it benefit you? How will it contribute positively to Tanzania’s art industry? You cannot purport to be my fan yet you rejoice when I am at war with other people, a war, which ended ages ago.)

He concluded that he has a family he loves very much. He also called on fellow artists to unite and work together to grown the industry.

“Nina familia yangu Naipenda Naiheshimu na siwezi kuiacha… ila hio sio sababu ya kuwa na vita na watu…na huu ni mfano wa kwanza mwingine unafata…. Huu sio Muda wa kujenga chuki zisizo za msingi ni wakati wa wasanii kushirikiana na kwa pamoja kufanya kazi na kukuza sanaa zetu kwajili ya future ya wadogo na vizazi vyetu vijavyo… Shukran sana Mdam kwakuja usiku wa jana…Mwenyez Mungu akubariki na akujalie kila la kheri uliombalo….”

(I have a family that I love so much, I won’t leave it. This is not the time to brood enmity which is not founded on any valid justification. It is time for artists to work together toward growing the art industry for posterity purposes. Thank you very much madam (Wema) for coming through. God bless you and may He answer all your prayers.)

Wengi Hupenda kuona watu wakiwa wana Vita ama uhasimu usio na kichwa wala miguu… Eti utamsikia mtu anasema “Dogo Mi shabiki yako Mkubwa na nakukubali sana ila kitendo cha kumualika Wema Umeniuzi” kwaio we unataka mie niendelee kuwa na vita ama niwe na vita na Wema ili iweje? yani mie nikiwa na vita na Wema we unafaidika nini? na itanisaidia ama kusaidia nini kwenye Sanaa yetu? Huwezi kuwa shabiki yangu halaf unafurahia mie kuendelea kuwa na vita na mtu, tena vita ambayo imeshaisha…nina familia yangu Naipenda Naiheshimu na siwezi kuiacha… ila hio sio sababu ya kuwa na vita na watu…na huu ni mfano wa kwanza mwingine unafata…. Huu sio Muda wa kujenga chuki zisizo za msingi ni wakati wa wasanii kushirikiana na kwa pamoja kufanya kazi na kukuza sanaa zetu kwajili ya future ya wadogo na vizazi vyetu vijavyo… Shukran sana Mdam kwakuja usiku wa jana…Mwenyez Mungu akubariki na akujalie kila la kheri uliombalo….. #Watakubali by @Mbosso_ link in his and my BIO

A post shared by Chibu Dangote (@diamondplatnumz) on