diaDiamond was in Mombasa over the weekend. With his popularity in the country, it is expected that his shows will attract large crowds. This was no different and even other artistes came out in their numbers.

Standard newspaper pullout Pulse reported on its online version that the Tanzanian singer had mistreated Nyota Ndogo and other local artistes.

This is how they wrote it.

The embarrassing treatment of Kenyan artistes has Tanzanian singer Diamond and an event’s organiser receiving backlash from music lovers. During a concert held in Mombasa over the weekend in which Diamond was the showstopper, the star demanded that all other artistes who had reservations in the VIP lounge, among them Susumila and Nyota Ndogo, be moved away.
There was more drama after Susumila and Nyota Ndogo were denied drinking water. They were told to look for tap water as the bottled water was only for Diamond and his crew. The act saw Mombasa artistes unite to condemn the event organiser with VJ Delph declining to deejay.

“If this goes on, Mombasa music lovers will boycott Diamond’s shows in the future. It is quite an embarrassment for our artistes to be treated in such a manner here at home,” said Hassan Faisal of Coastal Films.

Diamond last night replied to the story via his Facebook page. This is what he said.

Nimesikitishwa Sana na habari zilizoandikwa na moja ya chombo cha habari, kuwa eti nliwanyanyasa wasanii wenzangu Nyota ndogo na Susumila, kwa kuwafukuza kwenye VIP lounge na sijui eti niliwazuia wasitumie maji ya chupa hivi inaingia akilini kweli hii!!!?? Ningependa kutumia nafasi hii kuwajulisha mashabiki zangu waliokutana na story hizo kuwa sio za kweli ni zenye lengo la kudhoofisha Mahusiano yetu mazuri ya wasanii Wa Africa mashariki..kama BigEye ya Uganda ilivyowahi kuandika habari za upotoshaji Kati yangu na Jose Chameleone..

Pia Nawasihi @Bongofive ni vyema mtambue Nafasi yenu kwenye jamii kwa sasa, Kuweni makini na baadhi ya habari mnazo post ama kureport kutoka baadhi ya mitandao, zinavunja mahusiano mazuri ya wasanii wa East Africa…kumbukeni kuna watu wana tabia ya kujudge kitu kwa kusoma kichwa cha habari tu pasipo kufuatilia undani wa habari…Yawezakuwa mwaandika kwa nia njema tu, lakini ni vyema muwe mnapata na uhakika kwanza kabla ya kuripoti, hususan story za kutengeneza chuki kama hizi….kufanya hivyo ndiyo mtasaidia kukuza industry yetu ya East Africa…