zantoThis reminds me of what somebody told me back in the day – the thing about fame or popularity is that it never lasts. It’s like a passing wind, we should maximise on it while it lasts. Binti Kiziwi singer, Z Anto, appears to have fallen from glory. His hit song, binti kiziwi, is long gone and he is yet to release another successful single. No wonder most of us were not even aware that he was actually in the country.

Apparently, the singer has been in the country for the past week where he has been performing in shows across the country but all did not end well. The singer was stranded in Busia without any money in his pocket even bus fare.

The promoter of the event paid Z Anto and rapper Crazy K but the latter vanished with the money living Z Anto in a mess. If it were not for Heartbeat entertainment boss, Mr Wilberforce, the singer could have spent the day on the streets.

However, the Mombasa based rapper has refuted those claims calling Z Anto a liar.

24th/2/2014(2:12pm) nlimtumia wilberfoce mwikya 24k, ampe z anto kutoka kwa evnt organiser. baada ya msanii kuchelewa nlimuuliza kwanini, z anto akanitumia ujumbe 3rd march at 3:54 pm akasema amepokea 20k pekee na hajui kwa nini, nlipomuuliza wilber akanijibu kwa txt kua si kweli. Ata ivyo z anto akasema atakuja kenya kufanya shw, japo hakuja wiki hiyo ata baada ya matangazo kuekwa. wakaelewana na promota kua iwapo pesa ya shws zilizobaki itarudisha hasara iliyotokea basi atapewa kitu kidogo, (not a must). Z anto alifanya shw moja pekee ambayo haikurudisha hata nusu ya garama iliyotokea na akasusia kufanya zengine. Gafla akaanza kupakaza kua mimi CRAZY K nimemtapeli. Naomba naye pia aende polisi aseme ni wapi tuliandikishana kua nafaa kumpa 20k zaidi, coz mimi nina txt zote za pesa nlizomtumia kupitia kwa wilberfoce mwikya

The truth remains elusive but at least  Z Anto is back home.